Home > Droga królewska
droga królewska

Droga królewska to najpopularniejszy szlak turystyczny w Krakowie. Idąc tą drogą będą mogli Państwo poczuć się jak w średniowieczu. To właśnie tym traktem wszyscy odwiedzający Królewskie Miasto docierali od murów, aż po sam zamek królewski.

Zwiedzanie mini 2-3 godziny

Zwiedzanie mini, to raczej spacer po mieście. Jeżeli Kraków jest dla Państwa jedynie punktem na mapie, proponuję właśnie „zwiedzanie mini”. To idealny sposób na pierwszy kontakt i poznanie miasta, po drodze miniemy najważniejsze zabytki, o których Państwu opowiem.

Zwiedzanie standardowe 4-5 godzin

To propozycja z myślą o osobach, które mają trochę więcej czasu i chcą poznać Gród Kraka nieco dokładniej, ta oferta jest to też najczęściej wybierana przez Turystów. Zwiedzanie obejmuje również wstępy do niektórych obiektów.

Zwiedzanie rozszerzone od 5 godzin

Na Państwa życzenie każda trasa może zostać rozszerzona o dodatkowe atrakcje i elementy. Szczególnie polecam ją tym osobom, które znają Kraków, a chcą poszerzyć swoją wiedzę lub zwiedzić miejsca, których jeszcze nie widzieli. To też pomysł dla osób żądnych wiedzy i lubiących zwiedzać w wolniejszym tempie.

Miejsce rozpoczęcia wycieczki podane poniżej jest przykładowe, moje usługi dostosowuję przede wszystkim do Państwa oczekiwań. Trasa Droga Królewska jest obszerna i można ją zwiedzić na kilka sposobów, wszystko jest zależne od tego ile Państwo mają czasu oraz jakie są Państwa oczekiwania względem wycieczki.

Droga królewska w praktyce.

Gotowi? Zaczynamy!

Wycieczka zaczyna się pod Barbakanem, czyli obok jedynego zachowanego fragmentu murów obronnych miasta. Po przejściu przez Barmę Floriańską znajdą się Państwo w średniowiecznym mieście. Jeżeli się dobrze przysłuchać, dalej można usłyszeć głosy kupców namawiających do zakupu ich drogocennych towarów. Przed Państwem znajduję się ulica Floriańska, to właśnie tutaj mieszkał mistrz Jan Matejko. Droga wiedzie bezpośrednio na największy średniowieczny rynek Europy. Idąc dookoła placu zwiedzą Państwo Bazylikę Mariacką w której znajduję się wspaniały ołtarz Wita Stwosza. Po wyjściu z kościoła Państwa oczom ukaże się najstarsze centrum handlowe zwane Sukiennicami oraz miejsce, gdzie obok lochów znajdowała się piwnica z najlepszym piwem, które można było dostać w Krakowie, czyli Ratusz. Na rynku zostanę z Państwem trochę dłużej, by mogli Państwo posłuchać znanego na całym świecie hejnału krakowskiego.

Kolejnym przystankiem jest dzielnica uniwersytecka, to właśnie w tym miejscu znajdują się zabudowania najstarszego uniwersytetu polskiego – Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Collegium Maius czeka na Państwa niespodzianka, pochód osób blisko związanych z uczelnią. Zawitają tam specjalnie dla Państwa.

Idąc wzdłuż plant dotrą Państwo pod okno papieskie. W tym miejscu, podczas każdej pielgrzymki papieża do Polski pod jego oknem stała młodzież, czekająca na chwilę modlitwy ze świętym. Miejsce to ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Krakowa, do dziś dzień w pamiętnym oknie znajduje się podobizna św. Jana Pawła II. Dalej nasza trasa wiedzie przez ulicę Grodzką, na której będziemy mogli podziwiać pierwszy barokowy kościół Krakowa pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła. Kolejnym przystankiem jest ulica Kanonicza, to tutaj mieszkali wielcy duchowni naszego miasta.

Przed nami piękny widok, na wspaniałym wzgórzu stoi wspaniały zamek – Wawel. Wchodząc do góry przejdziemy przez Bramę Herbową. Po wspinaczce udamy się w kierunku katedry wawelskiej. Przed wejściem do tego niezwykłego kościoła znajdują się kości zwierząt. Na wycieczce dokładnie opowiem co tam robią, jakie miały znaczenie w przeszłości, a jakie mają teraz. W trakcie zwiedzania katedry można wejść na dzwon króla Zygmunta. Legenda mówi, że spełnia on marzenia. Kolejnym przystankiem będzie  krypta św. Leonarda, która jest to najstarszym zachowanym fragmentem katedry wawelskiej. Idąc dalej zobaczymy groby naszych władców oraz zasłużonych dla Narodu Polskiego.

Na wzgórzu czeka Państwa jeszcze wiele wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest wspaniały, renesansowy dziedziniec. Tu będą mogli się Państwo dowiedzieć jak wyglądało codzienne życie naszych władców.

Naszą wycieczkę, zakończymy przy smoku wawelskim. Ten legendarny potwór do dziś dzień, ku radości turystów, zionie ogniem.

 

Zapraszam Państwa do kontaktu, byśmy wspólnie mogli przeżyć niezapomnianą wycieczkę spacerując traktem królewskim.

Zapraszam do zapoznania się z cennikiem!

Cracow Time