Home > Kazimierz – dzielnica żydowska
cracowtime dzielnica żydowska
Kazimierz. Miasto leżące niedaleko Krakowa. Na styku różnych kultur, znalazła się w tym mieście bezpieczna przystań dla ludzi pochodzenia żydowskiego. Dziś? W dzień miejsce pełne magii, gdzie można dostrzec odradzające się życie żydowskiej części społeczeństwa. W nocy, miejsce wypełnione energią młodych ludzi, którzy właśnie Kazimierz upodobali sobie jako miejsce spotkań.

Zwiedzanie mini 1 godzina

Zwiedzanie mini, to raczej spacer po dzielnicy Kazimierz. Jeżeli Kraków jest dla Państwa jedynie punktem na mapie, proponuję właśnie „zwiedzanie mini”. To idealny sposób na pierwszy kontakt i poznanie miasta, po drodze miniemy najważniejsze zabytki, o których Państwu opowiem.

Zwiedzanie standardowe 2 godziny

To propozycja z myślą o osobach, które mają trochę więcej czasu i chcą poznać dzielnice żydowską nieco dokładniej, ta oferta jest też najczęściej wybierana przez Turystów. Zwiedzanie obejmuje również wstępy do niektórych obiektów.​

Zwiedzanie rozszerzone 3 godziny

Na Państwa życzenie każda trasa może zostać rozszerzona o dodatkowe atrakcje i elementy. Szczególnie polecam ją tym osobom, które znają już dzielnicę żydowską, a chcą poszerzyć swoją wiedzę lub zwiedzić miejsca, których jeszcze nie widzieli. W tej opcji trasy proponuję dodatkowo zwiedzanie chrześcijańskiej części Kazimierza.

Kazimierz - dzielnica żydowska.

Czym jest Aron ha-kodesz i mezuza? Czy na pewno wiedzą Państwo czym jest koszerne jedzenie? A może chcieliby Państwo takiego spróbować? Zwiedzanie dzielnicy żydowskiej Krakowa to idealna okazja by dowiedzieć się więcej na temat judaizmu lub poszerzyć swoją wiedzę. Zapraszam Państwa do wspólnego zwiedzania.
 
 
kazimierz - dzielnica żydowska

Wycieczkę zaczyna się na ulicy Szerokiej, było to centrum żydowskiej dzielnicy w Kazimierzu. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że Kazimierz był osobnym miastem, założonym przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku. To właśnie tu w XV w. osiedliła się ludność żydowska, dzięki czemu występuje tu  niezwykłe zjawisko, połączenie się dwóch kultur –  chrześcijańskiej i żydowskiej.

Pierwszym przystankiem będzie najstarsza synagoga, która znajduję się przy ulicy Szerokiej. W tym miejscu opowiem Państwu o historii miasta Kazimierz, a także o przyczynach przesiedlenia się ludności żydowskiej do tego miasta. Idąc dalej ulicą zobaczą Państwo dom, gdzie urodziła się Helena Rubeinstein. Wejdziemy do synagogi, gdzie opowiem Państwu o tym jak wygląda nabożeństwo oraz na żydowski cmentarz, którym jest najstarszym żydowskim cmentarzem w Polsce, gdzie usłyszą Państwo więcej o pochówku i o zwyczajach z nim związanych.  Dowiedzą się Państwo czym jest koszerne jedzenie, a zainteresowani będą mogli go spróbować. Całą wycieczka kończy się na placu nowym, na którym znajdowała się kiedyś rytualna żydowska rzeźnia, a teraz można tu kupić najlepsze zapiekanki w całym mieście. 

Niech Państwa nie zmyli krótki opis zwiedzania, judaizm jest niezwykle fascynującą religią, a spotkanie z nim w Krakowie, będą Państwo długo pamiętać.

fotoomnia ulSzeroka 397 768x512 - Kazimierz - dzielnica żydowska

Kazimierz to nie tylko żydowska dzielnica Krakowa. Jest to miejsce na styku dwóch kultur, niedaleko synagogi możemy ujrzeć kościół chrześcijański. W wersji rozszerzonej zwiedzania zaprowadzę Państwa na dawny rynek miasta Kazimierz oraz do kościoła parafialnego pod wezwaniem Bożego Ciała.

Wycieczki po Kazimierzu mogą mieć różny charakter. Mogą Państwo wybrać zwiedzanie tylko części żydowskiej. Dodatkowo istnieje część chrześcijańska, którą również warto zobaczyć. Gorąco zachęcam do połączenia tych dwóch tras, dzięki czemu będą mogli zobaczyć Państwo Kazimierz w całej okazałości.

Zapraszam do zapoznania się z cennikiem!

.

Cracow Time